سایت من
آخرین عناوین
مطالب سایت
درباره سایت

آمار و امکانات سایت

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

سایت من

پیوندها، پیوندهای روزانه، موضوعات، نویسندگان و ...


موضوعات مطالب سایت

نویسندگان سایت

 • موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) تعداد پست ها: 456
 • سوره الفرقان تعداد پست ها: 4
 • سوره یاسین تعداد پست ها: 12
 • سوره الفاتحه تعداد پست ها: 376
 • سوره الرحمن تعداد پست ها: 4
 • سوره النصر تعداد پست ها: 89

نظر دوستان درباره قالب جدید وبلاگ چیه؟

آخرین نوشته ها، آرشیو و برچسب ها

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) ساری

کلیه حقوق این سایت محفوظ است

درباره سایت

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی (ع) شهرستان ساری از سال 1386 تاکنون مشغول به فعالیت می باشد.که از سالیان گذشته جلسات این موسسه به صورت گردشی در منازل قرآن جویان برقرار بوده است. قرآن آموزان شامل فارغ التحصیلان دانشگاه، دانشجویان کارشناسی ارشد، کارشناسی، کاردانی و دانش آموزان ممتاز مقاطع راهنمایی و دبیرستان می باشند.
برنامه های کلاس موسسه که هر هفته چهارشنبه برگزار می شود شامل قرائت، تجوبد، تفسیر موضوعی قرآن، احکام و مسائل اخلاقی است که در نهایت با مجلس روضه و دعا به پایان میرسد.علاوه بر اینها فعالیتهای فوق برنامه از قبیل اردوهای زیارتی و سیاحتی و تفریحی نیز برقرار است.
هزینه شرکت در کلاسها رایگان می باشد.

کلیه حقوق این سایت محفوظ است

مطالب سایت

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) ساری

مردم و برداشتهای احکام (32)

در این پُست احکام : کارهای خرافی در زیارتگاهها، برنامه های تلویزیون ، نشستن در مجلس گناه، دروغ مصلحت آمیز، سخن های ناروا، جوک های شهرها و ارزش های فراموش شده مطرح می شود.

170 ) کارهای خرافی در زیارتگاهها
از جمله کارهای خرافی که گاه در زیارتگاهها اتفاق می افتد قفل زدن ، نخ بستن و خوابنامه نوشتن بر جلد قرآن و مفاتیح و زیارتنامه ها است که معضلی است برای مراکز زیارتی و چنین کارهایی صورت شرعی ندارد و سبب وهن دین و مذهب است.

171 ) برنامه های تلویزیون
بسیاری از مردم برنامه های تلویزیون را بلا مانع می دانند؛ در حالی که بعضی از برنامه های آن حرام یقینی است و باید با معیارهای دینی به برنامه های تلویزیونی نگاه کرد. 1

سوال : پخش موسیقی های رادیو و تلویزیون چگونه است و آیا می توان بدون شک و شبهه به آنها گوش داد ؟
جواب : اگر از موسیقی های مطربی که مخصوص مجالس لهو است نباشد اشکال ندارد و تشخیص موضوع موکول به نظر شنونده است ، به هر حال پخش موسیقی در رادیو و تلویزیون دلیل حلیّت (حلال بودن) آن نیست. 2

سوال : آیا استماع برنامه های صدا و سیما از نظر شرعی مجاز است یا خیر ؟

جواب : در برنامه های صدا و سیما ممکن است مواردی منطبق با شرع نباشد و بیننده یا شنونده تشخیص دهد این موسیقی مطرب لهوی است یا این برنامه مفسده انگیز است نباید گوش کند و نباید ببیند. 3

172 ) نشستن در مجلس گناه
بسیاری از مردم در مجالس گناه می نشینند و عذرهایی برای خود می تراشند. مانند اینکه بیرون رفتن ما از این گونه مجالس  ناراحتی ، بدبینی ، اختلاف را به دنبال خواهد داشت ؛ در حالی که مراجع تقلید ، ماندن در مجالسی که در آن لهو و لعب وجود دارد را جایز نمی دانند. 4

173 ) دروغ مصلحت آمیز
یکی از گناهان کبیره دروغگویی است که شاید زشتی آن برای همگان روشن باشد ؛ اما بسیاری از مردم تحت عنوان دروغ مصلحت آمیز سعی می کنند پوششی بر زشتی دروغ خود قرار دهند و دائما برای حفظ منافع خود دروغ بگویند. هر چند دروغ مصلحت آمیز در شرایط خاصّی همچون حیله در جنگ ، اصلاح بین مردم در شرایط خاص ، نجات جان انسان در اسلام جایز است.

سوال : آیا می شود گاهی بنا به مصلحت دروغ گفت یا خیر و آیا دروغ مصلحت آمیز گناه است یا خیر ؟
جواب : دروغ از گناهان کبیره است و مصلحت اندیشی موجب رفع حرمت نمی شود. بلی مواردی استثنا شده است که در کتب مفصله مذکور است. 5 مانند دروغ برای نجات جان مسلمان از خطر یا دروغی که نوعی حیله و فریب در جنگ با دشمن است و ...

سوال : آیا مواردی وجود دارد که دروغ گفتن واجب باشد ؟
جواب : در مواردی اصلاح ذات البین یا نجات دادن جان مسلمان یا امور مهمّه دیگر دروغ گفتن جایز و گاهی واجب می شود. 6

174 ) سخن های ناروا
بسیاری از مردم در سخن گفتن هیچ محدودیتی برای خود احساس نمی کنند و آنچه می خواهند می گویند : در حالی که برخی از سخن ها دروغ ، برخی تهمت ، برخی قذف ، برخی ناسزا ، برخی توهین ، برخی نیش دار و برخی افشای راز و ... است.

175 ) جوک های شهرها
در بین مردم جوک ها و طنزهایی برای مردم شهرها مطرح است به ویژه برای مردم ترک ، لر ، عرب ، رشت ، قزوین ، بعضا با الفاظ زشت و قبیح در حالی که چنین جوک هایی گاه غیبت و گاه توهین به مردم است و صحیح نیست.

176 ) ارزش های فراموش شده
در اثر کم رنگ شدن گرایشات مذهبی بسیاری از حساسیت ها و آداب و رسوم مذهبی کم رنگ شده است همچون امر به معروف و نهی از منکرحساب سال داشتن و دادن خمس مال –  نماز اول وقت اذان گفتن به هنگام وقت نماز توسط مردماذان و اقامه گفتن در گوش کودکوصیت نامه داشتن و در چنین شرایطی برخی از مردم فکر می کنند که وظیفه و تکلیفی ندارند در حالی که هرگز تکلیف از بین نمی رود.

1.
توضیح المسائل مراجع ، ج 2، ص 779 .
2. مقام معظم رهبری ، مجله صبح، ش 61، شهریور 1375 .
3.
مقام معظم رهبری ، مجله صبح، ش 61، شهریور 1375 .
4.
مجمع المسائل ، ج 2، س 18 .
5.
استفتائات امام ، ج 2، ص 617، س 4 .
6.
استفتائات جدید ، ج 2 ، ص 242 .
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات