سایت من
آخرین عناوین
مطالب سایت
درباره سایت

آمار و امکانات سایت

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

سایت من

پیوندها، پیوندهای روزانه، موضوعات، نویسندگان و ...


موضوعات مطالب سایت

نویسندگان سایت

 • موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) تعداد پست ها: 456
 • سوره الفرقان تعداد پست ها: 4
 • سوره یاسین تعداد پست ها: 12
 • سوره الفاتحه تعداد پست ها: 376
 • سوره الرحمن تعداد پست ها: 4
 • سوره النصر تعداد پست ها: 89

نظر دوستان درباره قالب جدید وبلاگ چیه؟

آخرین نوشته ها، آرشیو و برچسب ها

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) ساری

کلیه حقوق این سایت محفوظ است

درباره سایت

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی (ع) شهرستان ساری از سال 1386 تاکنون مشغول به فعالیت می باشد.که از سالیان گذشته جلسات این موسسه به صورت گردشی در منازل قرآن جویان برقرار بوده است. قرآن آموزان شامل فارغ التحصیلان دانشگاه، دانشجویان کارشناسی ارشد، کارشناسی، کاردانی و دانش آموزان ممتاز مقاطع راهنمایی و دبیرستان می باشند.
برنامه های کلاس موسسه که هر هفته چهارشنبه برگزار می شود شامل قرائت، تجوبد، تفسیر موضوعی قرآن، احکام و مسائل اخلاقی است که در نهایت با مجلس روضه و دعا به پایان میرسد.علاوه بر اینها فعالیتهای فوق برنامه از قبیل اردوهای زیارتی و سیاحتی و تفریحی نیز برقرار است.
هزینه شرکت در کلاسها رایگان می باشد.

کلیه حقوق این سایت محفوظ است

مطالب سایت

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) ساری

تفسیر موضوعی قرآن : صابرین

دومین گروهی که خداوند در قرآن بشارت داده آن ها را دوست دارد و سعادتمند و محبوب خدایند صابرین می باشند . صابر ؛ امر به صبر در قرآن کریم واژه ای ناآشنا نیست و دهها آیه قرآن به این امر اختصاص داده شده است . امری بسیار مهم در قرآن است که اگر به صورت جدی در دستور کار هر انسانی قرار گیرد هم در دنیا و هم در آخرت سعادتمند است. و از خصوصیات دنیا این است كه همراه با مشكلات و سختی هاست و این سختیها برای هركس به نحوی است . برای زنها یک جور ، برای مردها جور دیگر ، برای فقراء بنحوی  ، برای اغنیاء به نحو دیگر ، برای اشخاص بیمار جوری ، برای انسانهای سالم یک جور .
 مولوی در دفتر پنجم مثنوی داستان خیلی زیبایی را نقل می كند . می گویند : شخصی رفته بود به دیدار یك عارف بزرگی می گوید (شیخ ابوالحسن خرقانی بود الان هم در خرقان شاهرود دفن است )
یك نفر از مریدان شیخ ابوالحسن خرقانی از راه دور آمده بود كه او را ببیند پیاده مسیر طولانی طی كرد ، شیخ ابوالحسن اتفاقاً همسری داشت خیلی بد خلق بود دائم بد و بیراه می گفت در منزل
خیلی عاصی بود . مرید خود را رساند به منزل شیخ كه چنین همسری داشت درب زد چكار داری ؟ گفت : پیر ما ، شیخ ما ، مراد ما ، جناب شیخ ابوالحسن خرقانی (دام الله ظله العالی ) در خانه هست؟ خانم چند فحش آبدار به او داد ،  گفت : برو گم شو هم خودت ، هم مرادت. شخص تعجب كرد چرا ؟ شك كرد ، برگشت در بین راه جنگل دید شیخ ابوالحسن مشاهده كرد كه بر شیر درنده ای نشسته یك مار هم مثل چوب دستی بدستش دارد تعجب كرد شیر رامش بود مار دستش پرسید ، قضیه چیست؟ نزدیك شد ، گفت : جناب شیخ ما رفتم منزلتان چنین اتفاقی افتاد لبخند زد گفت : این كرامات را از من می بینی اجر همان صبری است كه من آنجا داشتیم اگر صبر نمی كردم در برابر زن كی كشیدی شیر نر بیگار من

خیلی از كسانی كه در دنیا چیزی نصیبشان می شود بخاطر تحملی است كه در برابر سختی ها می كنند . و بعضاً گلایه است از برخورد زن و مردها در خانه ها باید تحمل كرد بعضی ها خیال می كنند خدا فقط در مسجد است ، خیر .

علی (ع) می فرماید : متقین كسانی هستند « صبَرُوا ایاماً قَصبرهً اَعقَبَتهُم راحَهً طویلَه تجارهٌ مُوحَجِهٌ یَسَّرَها لهم رَبهم .»
دنیا نمی تواند آنها را اسیر كند .

حافظ می گوید :
اینهمه شهد و شكر كز سخنم می ریزد             اجر صبری است كزآن شاخ نباتم دادند .

خدا رحمت كند آیت الله قاضی استاد علامه طباطبائی از عرفا و از معروفترین شاگردانش در نجف اشرف آقا سید هاشم حداد بود آیت الله دستغیب از او زیاد استفاده كرد ایشان 28 سال شاگرد آیه الله قاضی بود .
آقای قاضی به ایشان می فرمودند : زمانی می شود كه مردم قدر تو را بدانند و بیایند درب خانه ات را زیارت كنند . هر آنچه كه خدا به او داد بخاطر ملكة صبر بود ایشان مشكل خانوادگی داشتند مادر خانمش خیلی این سید را اذیت می كرد . چون فقیر بود ، در خانه پدر خانم و مادر خانم زندگی می كرد مرتب بد و بیرا ه ، كنایه ، نیش می زد خود ایشان می فرمود : با وجود اینكه چند گونی برنج عطری ، روغن ، گوشه حیاط بود . ما فقیرانه زندگی می كردیم چیزی به ما نمی دادند ، گاهی اوقات زمستان سرد بود . زیلو را بعنوان پتو بر می گردانیم روی بدنم به ستوه آمدم رفتم خدمت آقای قاضی اجازه می دهید من طلاق بدهم فرمود : آیا با خانمت مشكل داری ؟ گفتم : خیر خانمم بسیار خوب است فرمودند: حق نداری جدا شوی ، كمالت به همین صبر كردنت است .
سید هاشم می گوید : چون استادم به من گفته بود صبر كردم یك وقت وارد منزل شدم مادر خانم نشسته بود كنار حوض همین كه من وارد شدم بهانه ای گرفت شروع كرد به فحش دادن هر چه از زبانش در می آمد ، گفت من تحمل نكردم در خانه باشم ، آمدم بیرون داخل كوچه دیدم 2 نفر شدیم یكی سید هاشم نورانی كه این طرف می رود دیگر سید هاشمی كه فحش ها به طرفش می رود به تعبیر خودش یك تجرد برایم حاصل شد ، حالت مرگ اختیاری كه روح خارج می شود . مكاشفات شروع شد به خاطر صبرش و این صبر او را به مقامات والایی رساند . فرق نمی كند كه گاهی هم مادرشوهرها عروس خانم ها را اذیت می كنند عروسی كه آوردی كلفت كه نیاوردی .
با وضعیت سخت اقتصادی امروز جامعه خصوصاً مسكن و اشتغال جا دارد خانواده ها زیر پر و بال فرزندانشان را بگیرند و آنها را حمایت كنند ، باید سطح توقعات را پایین آورد و گذشت داشت .
و باید بدانیم كه بهشت و جهنم نتیجه و ثمره اعمال ما در همین دنیاست ، در وجود ما یك جهنمی بپا است حسد ، كینه ، بخل ، ریا ، حرص ، طمع ، حب دنیا ،‌ ریاست ، ما باید از اینها عبور كنیم ، هر كس هر جوری از اینها عبور كرد آنجا هم همان جور عبور خواهد كرد .
اگر كسی از این جهنم وجود خودش عبور كرد هیچ آلوده هم نشد پا روی نفسش گذاشت آنجا هم مثل برق عبور می كند . اگر شل تر بود آنجا می ماند ، اگر آلوده بود آنجا هم زمین می خورد باید دقت كنیم كه صراط عالم آخرت باطن همین صراطی است كه الآن داریم رد می شویم از روی نفس این كار خیلی مشكل است و این كار سخت لازمه اش صبر داشتن است .  
معمولاً انسان اگر مواظب نباشد خیلی زود جزع و اظهار عجزش بلند می شود ولی هر چه مقاومتر و محکمتر و استوارتر در امور باشد پیروزی او نزدیک خواهد بود عزت از آن صابران است .

آیات متعددی از قرآن به موضوع صبر پرداخته مثل این آیه شریفه : « یا ایها الَّذین آمَنوا استعینوا بالصَّبر و الصَّلاه انَّ اللهَ مَع الصَّابرینَ » [1] قرآن می فرماید : اهل ایمان به دو نکته مهم توجه شما را جلب می کنم یکی صبر و دیگری صلاه . صبر مظهر استقامت در افعال و رفتار انسان است و نماز مظهر ذکر خدا و اتکاء انسان به خداست.
به عبارت دیگر صبر اتکاء به خود است نماز اتكاء به خداوند است اگر این دو در کنار هم آمد هم اتکاء به خود و هم اتکاء به خداوند همان بس است بر اینکه انسان به سعادت برسد « و استعینوا بالصبر و الصلاه » یا در آیه دیگری می خوانیم « ربَّنا افرِغ عَلینا صبراً و ثَبِّت اقدامِنا » [2] خدایا صبر به ما عنایت فرما ، ثبات قدم ، استواری ، استقامت در امور به ما عنایت کن اگر این دو آمد « وانصرنا علی القوم الکافرین » نصرت و پیروزی به دنبالش می آید صبرو استقامت هر دو واژه قرآنند نظر قرآن کریم در مورد صبر این است هم انسان باید خودش صبر را رعایت کند و هم باید دیگران را توصیه به صبر بنماید در سوره والعصر می خوانیم :  انسان در خسران عظیمی است مگر کسانی که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند بعد آنها که توصیه به صبر و توصیه به حق می نمایند یعنی صبر یک وظیفه ای که هم انسان خودش در زندگی اش باید صبور باشد و هم باید به دیگران توصیه کند لذا در روایات بحث صبر بحث بسیار مهمی است .

در روایات داریم علی (ع) فرمودند : « الصَّبرُ مِنَ الإیمانُ بِمَنزِلَهِ الرَّأسِ مِنَ الجَسَدِ » [3] می خواهید بدانید صبر در ایمان چه جایگاهی دارد امام فرمودند : مثل سر است نسبت به جسد چگونه بدن انسان بدون سر ارزش چندانی ندارد اگر سر را برداشتی حیات از بین می رود اگر صبر از امور حذف شود دیگر هر چه در میادین دیگر قوی عمل کنید باز شکست می خورید.
باز در روایت دیگر می خوانیم : « الایمانُ نِصفٌ صبرٌ و نصفٌ شُکرٌ » [4] اصلاً ایمان دو رکن دارد : نصفش شکر است و نصفش صبر

انواع صبر

علماء اخلاق صبر را تقسیم کرده اند :
1-    صبر بر طاعت  
2-    صبر بر مصیبت
3-    صبر بر معصیت
در قرآن کریم قوم بنی اسرائیل از دو جهت مورد توجه است 1- در یک بخش آنقدر مقاومت می کنند استقامت به خرج می دهند که اکثر انبیاء الهی از قوم بنی اسرائیل بلند می شوند و قوم بنی اسرائیل شهادت ها را به جان می خرند و ضرب المثل می شوند ، اما بعد از چهار قرن صبر و استقامت را از دست می دهند و می خواهند ره صد ساله را یک شبه طی کنند از مواضع عقب نشینی می کنند .

--------------------------------------------------------------------------------
[1] - بقره ، 153
[2] - بقره ، 250
[3] - ارشاد القلوب ، الی الصواب ، ج 1 ، ص 126
[4] - بحارالانوار ، ج 57 ، ص 26


مطلب مرتبط : تفسیر موضوعی ( توابین)
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic