سایت من
آخرین عناوین
مطالب سایت
درباره سایت

آمار و امکانات سایت

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

سایت من

پیوندها، پیوندهای روزانه، موضوعات، نویسندگان و ...


موضوعات مطالب سایت

نویسندگان سایت

 • موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) تعداد پست ها: 456
 • سوره الفرقان تعداد پست ها: 4
 • سوره یاسین تعداد پست ها: 12
 • سوره الفاتحه تعداد پست ها: 376
 • سوره الرحمن تعداد پست ها: 4
 • سوره النصر تعداد پست ها: 89

نظر دوستان درباره قالب جدید وبلاگ چیه؟

آخرین نوشته ها، آرشیو و برچسب ها

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) ساری

کلیه حقوق این سایت محفوظ است

درباره سایت

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی (ع) شهرستان ساری از سال 1386 تاکنون مشغول به فعالیت می باشد.که از سالیان گذشته جلسات این موسسه به صورت گردشی در منازل قرآن جویان برقرار بوده است. قرآن آموزان شامل فارغ التحصیلان دانشگاه، دانشجویان کارشناسی ارشد، کارشناسی، کاردانی و دانش آموزان ممتاز مقاطع راهنمایی و دبیرستان می باشند.
برنامه های کلاس موسسه که هر هفته چهارشنبه برگزار می شود شامل قرائت، تجوبد، تفسیر موضوعی قرآن، احکام و مسائل اخلاقی است که در نهایت با مجلس روضه و دعا به پایان میرسد.علاوه بر اینها فعالیتهای فوق برنامه از قبیل اردوهای زیارتی و سیاحتی و تفریحی نیز برقرار است.
هزینه شرکت در کلاسها رایگان می باشد.

کلیه حقوق این سایت محفوظ است

مطالب سایت

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) ساری

مردم و برداشتهای احکام (23)

104 ) روزه تازه بالغ
بسیاری از پدر و مادرها به جهت مهربانی و دلسوزی نسبت به فرزند خود نمی گذارند فرزندشان روزه بگیرد؛ در حالی که باید اجازه بدهند فرزندشان روزه بگیرد و غذاهای مقوی به او بدهند اگر روزه برایش ضرر داشت نگذارند روزه بگیرد.

105 ) روزه بیمار
برخی از مردم فکر می کنند بر بیمار روزه واجب نیست ؛ در حالی که طبق فتوای مراجع تقلید یکی از ملاکهای نگرفتن روزه ، ضرر داشتن روزه است نه بیمار بودن ؛ بنابراین در صورتی که شخص سالم و تندرست باشد ، چنان چه روزه بگیرد و روزه برای او ضرر داشته باشد نباید روزه بگیرد. از سوی دیگر اگر شخصی بیمار باشد؛ ولی روزه گرفتن برای او ضرر نداشته باشد باید روزه بگیرد. 1

106 ) مسواک کردن روزه دار
برخی از مردم تصور می کنند اگر روزه دار مسواک کند روزه اش باطل می شود؛ در حالی که صرف مسواک کردن و استفاده از خمیر دندان روزه را باطل نمی کند؛ بلکه فرو دادن کف خمیر دندان و رطوبت مسواکی که از دهان بیرون آورده شده و مجددا به دهان برده می شود آن رطوبت اگر فرو برده شود روزه را باطل می کند.

سؤال : آیا مسواک کردن با خمیر دندان در حال روزه اشکال دارد؟
جواب : اشکال ندارد؛ ولی باید از فرو رفتن آب دهان جلوگیری شود. 2

107 ) بوییدن گیاهان معطر

برخی از مردم فکر می کنند استفاده از بوی خوش و عطر برای روزه دار مکروه و ترک آن بهتر است؛ در حالی که عطر زدن و استفاده از بوی خوش برای روزه دار نه تنها مکروه نیست بلکه هدیه و ارمغانی برای اوست؛ اما آنچه که برای روزه دار مکروه است بو کردن گیاهان معطر است چه گل باشد و چه غیر گل. 3

108) افطار روزه مسافر
برخی از مردم فکر می کنند روز دار اگر بخواهد پیش از ظهر به مسافرت برود می تواند از ابتدای سفر، روزه خود را افطار کند. در حالی که طبق نظر همه مراجع تقلید، روزه دا ر باید صبر کند تا به حد ترخص برسد یعنی به جایی برسد که دیوارهای شهر را نبیند و صدای اذان شهر و روستای خود را نشنود. آنگاه می تواند چیزی بخورد و اگر چنانچه پیش از رسیدن به حد ترخص ، روزه اش را باطل کند قضای آن را باید بگرد و بنابر احتیاط کفاره نیز بر او واجب می شود. 4

109 ) خون دماغ
برخی از مردم فکر می کنند خون دماغ شدن یا بریدگی یا زخمی که موجب خون ریزی می شود روزه را باطل می کند؛ در حالی که چنین پنداری صحیح نیست.

110 ) فطریه میهمان
برخی از مردم به گمان این که فطریه میهمان در شب عید فطر برعهده میزبان است. میهمان به خانه خود دعوت نمی کنند، در صورتی که گاهی دادن فطریه این گونه میهمانان در شب عید فطر با توجه به شرایط آن بر عهده میزبان و صاحب خانه نخواهد بود؛ زیرا شرایط ان طبق نظر تعدادی از مراجع تقلید عبارت است از :
1. میهمان پیش از غروب شب عید فطر بر صاحب خانه وارد شود بنابراین فطریه میهمانی که پس از غروب وارد می شود بر صاحب خانه واجب نیست.
2. میهمان با رضایت میزبان آمده باشد.
3. میهمان نان خور میزبان محسوب شود. از این رو چون بیشتر این گونه میهمانها با یک شب غذا خوردن در خانه میزبان نان خور او محسوب نمی شوند، فطریه آن ها بر صاحب خانه واجب نمی شود و خود میهمان باید فطریه خودش را بدهد.
5

111 ) معیار در واجب شدن فطریه میهمان
برخی از مردم تصور می کنند؛ ملاک در واجب شدن فطریه بر میزبان، آمدن میهمان به خانه میزبان و ِصرف حضور اوست؛ در حالی که معیار نان خور محسوب شدن است. چه در خانه و چه در بیرون خانه. 6

1.
تحریر الوسیله، ج 1، ص 293، م 1 .
2.
استفتائات امام خمینی، ج 1، ص 307، س 11 .
3.
توضیح المسائل مراجع ، ج 1، ص 961، م 1657 ؛ تحریر الوسیله ،ج 1،ص 288، م 1 .
4.
توضیح المسائل مراجع ، ج 1، ص 990، م 1721 .
5.
توضیح المسائل مراجع ، ج 2، ص 173، م 1995 ؛ عروة الوثقی ، ج 2، ص 355 .
6.
توضیح المسائل آیت الله فاضل (رحمة الله علیه)، م 2957.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic