سایت من
آخرین عناوین
مطالب سایت
درباره سایت

آمار و امکانات سایت

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

سایت من

پیوندها، پیوندهای روزانه، موضوعات، نویسندگان و ...


موضوعات مطالب سایت

نویسندگان سایت

 • موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) تعداد پست ها: 456
 • سوره الفرقان تعداد پست ها: 4
 • سوره یاسین تعداد پست ها: 12
 • سوره الفاتحه تعداد پست ها: 376
 • سوره الرحمن تعداد پست ها: 4
 • سوره النصر تعداد پست ها: 89

نظر دوستان درباره قالب جدید وبلاگ چیه؟

آخرین نوشته ها، آرشیو و برچسب ها

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) ساری

کلیه حقوق این سایت محفوظ است

درباره سایت

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی (ع) شهرستان ساری از سال 1386 تاکنون مشغول به فعالیت می باشد.که از سالیان گذشته جلسات این موسسه به صورت گردشی در منازل قرآن جویان برقرار بوده است. قرآن آموزان شامل فارغ التحصیلان دانشگاه، دانشجویان کارشناسی ارشد، کارشناسی، کاردانی و دانش آموزان ممتاز مقاطع راهنمایی و دبیرستان می باشند.
برنامه های کلاس موسسه که هر هفته چهارشنبه برگزار می شود شامل قرائت، تجوبد، تفسیر موضوعی قرآن، احکام و مسائل اخلاقی است که در نهایت با مجلس روضه و دعا به پایان میرسد.علاوه بر اینها فعالیتهای فوق برنامه از قبیل اردوهای زیارتی و سیاحتی و تفریحی نیز برقرار است.
هزینه شرکت در کلاسها رایگان می باشد.

کلیه حقوق این سایت محفوظ است

مطالب سایت

موسسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) ساری

مردم و برداشتهای احکام (26)

در این پُست احکام : پوشش در برابر نامحرم، نامحرم شدن مادر زن، مراجعه به پزشک نامحرم، عکس های زنان، نقش استقلال مالی زن در تمکین، طلاق عقد موقت، دست دادن به نامحرم، زن و مرد نامحرم، و پوشش از نابالغ مطرح می شود.

127 ) پوشش در برابر نامحرم
برخی از خانم ها تصور می کنند پوشش در برابر نامحرم در صورتی است که او متوجه باشد و چشم و نگاهش به طرف او باشد و اگر نامحرم توجه ندارد یا عمدا سر خود را به زیر انداخته نامحرم می تواند در برابر او سر برهنه باشد و گاهی در معاشرت های خانوادگی بعضی از خانم ها می گویند : فلان آقا آدم خوب و سر به زیری است و نگاه نمی کند شما می توانید از جلو او سر برهنه رد شوید : در حالی که بر نامحرم واجب است خود را بپوشاند گر چه نامحرم به او نگاه نکند. 1

128 ) نامحرم شدن مادر زن
برخی از مردم تصور می کنند با طلاق دادن همسر، مادر زن نامحرم می شود و یا با جدا شدن زن بابا از پدر، آن مادر زن ، هم به پدر نامحرم می شود. و هم بر پسران او، در حالی که مادر زن همچنان محرم است و نیز زن بابا بعد از طلاق گرفتن، به بچه های آن پدر محرم است.

129 ) مراجعه به پزشک نامحرم
شکی نیست که در شرایط اضطراری و ناچاری مراجعه به پزشک نامحرم مانعی ندارد. سخن در آن جایی است که با وجود پزشک محرم آیا می توان به پزشک نامحرم مراجعه کرد؟

مراجع تقلید فرموده اند : اگر مراجعه به پزشک نامحرم متوقف بر لمس و نظر حرام باشد تا به حد ضرورت نرسیده جایز نیست. 2 اما بسیاری از مردم می گویند دکتر محرم است.

سوال : آیا مراجعه زن به پزشک مرد یا رادیولوژی، سونوگرافی، تزریقات و جراحی زنان توسط مردان با وجود پزشک زن و انجام این اعمال توسط زنان چه صورت دارد؟
جواب : با وجود زنان متخصص مراجعه به نامحرم جایز نیست. 3

سوال : مراجعه مردان به پزشک زن در صورت وجود پزشک مرد چه صورت دارد؟
جواب : اگر ضرورت ندارد و لمس و نظر حرام می شود جایز نیست. 4

130 ) عکس های زنان نامحرم
از منکراتی که در بسیاری از خانه ها بویژه نوعروسان وجود دارد فضا سازی خانه یا عکس های نیمه عریان و بد حجاب زنان نامحرم آشنا و ناآشناست؛ درحالی که جایز نیست عکس هایی که دیدن آنها برای دیگران حرام است در معرض دید آنها قرار بگیرد. 5

131 ) نقش استقلال مالی زن در تمکین
بسیاری از زنان فکر می کنند چون استقلال مالی دارند نیاز به تمکین و کسب اجازه از شوهر ندارند و با خانم های خانه دار فرق دارند و در هیچ موردی اجازه یا رضایت شوهر برایشان ملاک نیست؛ در حالی که در وجوب تمکین برای زوجه فرقی بین شاغل و غیر شاغل نیست و نباید زن بدون اجازه شوهر در غیر موارد ضروری از منزل بیرون برود. 6

132 ) طلاق عقد موقت
بعضی از مردم فکر می کنند در عقد موقت نیاز به طلاق است؛ در حالی که نیازی به طلاق نیست؛ همین که مدت تمام شد یا شوهر مدت را بخشید بر یکدیگر نامحرم می شوند.
مسئله : زنی که صیغه موقت شده طلاق ندارد و رها شدن او به این است که مدتش تمام شود یا مرد مدت را به او ببخشد. 7

133 ) دست دادن به نامحرم
برخی از مردم تصور می کنند دست دان به نامحرم وضو را باطل می کند. در حالی که چنین چیزی حقیقت ندارد؛ البته دست دادن یا تماس بدنی با نامحرم حرام است.

134 ) زن و مرد نامحرم
زن و مردی که قصد دارند با یکدیگر ازدواج کنند، ولی هیچ گونه صیغه محرمیتی بین آنان منعقد نگردیده باشد، به یکدیگر نامحرم هستند. و هیچگونه فرقی با دیگر نامحرمان ندارند. در نتیجه نگاه کردن به قصد لذت به یکدیگر یا دست دادن و یا هرگونه تماس بدنی، عدم رعایت حجاب و پوشش کافی در مقابل یکدیگر حرام است.

135 ) پوشش از نابالغ
بسیاری از زنان بدن و موی خود را از پسران نابالغ ممیز نمی پوشانند؛ در حالی که طبق نظر حضرت امام خمینی و برخی از مراجع تقلید احتیاط واجب آن است که بدن و موی خود را از پسری که بالغ نشده؛ ولی خوب و بد را می فهمد بپوشاند. 8

1.
تحریر الوسیله ، ج 2، ص 244، م 23 .
2.
مسائل جدید، ص 186- 183 .
3.
توضیح المسائل مراجع، ج 2، ص 420، م 2441 ؛ و استفتائات امام خمینی(ره) .
4. مسائل جدید، ص 185 .
5.
احکام روابط زن ومرد، سید مسعود معصومی، ص 46، م 58 .
6.
مجمع المسائل، ج 1، ص 440 .
7.
توضیح المسائل مراجع، ج 2، ص 457، م 2509 .
8.
توضیح المسائل مراجع، ج 2، ص 417، م 2435 .
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات